Zrychlete spalování

2. října 2010 v 11:46 |  O hubnutí.
Zázraky se dějí! Ode dneška můžete jíst víc a častěji, a přitom budete štíhlejší než dřív. Stačí, když si několika snadnými triky nastartujete vnitřní spalovnu.
­­­Příroda má krutý smysl pro humor. Některé ženy můžou sníst, cokoli chtějí, a přitom nepřiberou ani deko, zatímco jiné se jenom podívají na čokoládu nebo na smetanovou zmrzlinu a už je v pase škrtí džíny. Ta nespravedlnost!"Kamarádka miluje sladké, a kdykoli se s ní sejdu, táhne mě do cukrárny na kafe se šlehačkou. Zatímco ona si kalorické bomby dopřává pravidelně a má břicho jako plochou dráhu, já přiberu i po třech čtverečcích čokolády," stěžuje si dvacetiletá studentka Jana.

Možná také závidíte kolegyni, která k obědu spořádá smažené kalamáry s hromadou hranolků, k odpolednímu kafi si dopřeje větrník se šlehačkou, tělocvičnám se vyhýbá obloukem, ale stále zůstává štíhlá jako modelka. Nejspíš má bleskový metabolismus, tedy biochemický proces, který přeměňuje jídlo v kalorie a ty pak spaluje a vytváří z nich energii. Možná věříte, že rychlost tělesné spalovny je vrozená a nezbývá vám nic jiného než se s ní smířit. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že svému spalování můžete šéfovat. Sice ho nezměníte z líného na bleskové, ale můžete ho trochu popohnat. Pomůže vám několik snadných a docela zábavných triků, které si bez potíží začleníte do každodenního programu. Žádný strach, nebude řeč o podivných dietách, hladovění ani potravinových doplňcích. Ať chcete zhubnout, nebo si udržet současnou váhu, následující tipy vám pomůžou. Vyzkoušejte buď všechny, nebo si vyberte jenom některé. Výsledky uvidíte v každém případě.

Lokejte studené drinky

Když máte tělo vyprahlé jako Saharu, zpomalí se všechny jeho funkce včetně spalování kalorií. Kdykoli dostanete žízeň, obraťte do sebe sklenici vody. Tekutina by měla být co nejstudenější, protože tělo pak musí vynaložit energii na její zahřátí, a tak spotřebuje víc kalorií. Pozor! Když se soustředíte na práci nebo na zábavu, snadno pocit žízně vytěsníte a touhu po vodě si uvědomíte až ve chvíli, kdy se vám jazyk lepí na patro. Jestli pitný režim často flákáte, vypité sklenice vody počítejte a dbejte, aby jich bylo během dne alespoň osm.

Měňte rychlost

Střídejte cviky, při nichž v krátkém čase vydáte hodně energie (sklapovačky, dřepy), s méně náročným pohybem, jako je třeba rychlá chůze na běhacím pásu.

Tip: Osedlejte si rotoped, tři minuty šlapejte tak rychle, jak jen dokážete, a na další tři minuty zpomalte. Během půl hodiny byste měla vystřídat čtyři várky hodně namáhavých a čtyři várky pohodovějších cviků. Pokud zrovna nemáte možnost zajít do tělocvičny nebo vyskočit na rotoped, obujte běžecké boty, vyrazte do parku a půl hodiny pravidelně střídejte rychlou chůzi s během.

Večeřte exoticky

Čili papričky a hořčičná semínka obsahují zázračnou a pěkně pálivou látku kapsaicin, která pomáhá tělu bleskověji spalovat kalorie. Američtí dietologové zjistili, že když sníte lžičku čili omáčky nebo celozrnné hořčice, zrychlí se činnost vaší spalovny až o dvacet pět procent. Oběma pikantními dobrotami se často koření thajská, mexická a indická jídla. Objednejte si třeba hodně ostré indické kuře vindaloo, do kterého patří kromě čili papriček a hořčičných semínek ještě cibule, česnek, koriandr, pepř a zázvor (recept najdete například na www.labuznik.com). Pojídání pikantních dobrot má ještě jednu výhodu - výrazná chuť způsobí, že se budete dřív cítit sytá a nepřejíte se.

Metabolismus žen versus mužů

Ženské tělo spotřebuje na udržení základních životních funkcí, jako je dýchání nebo tlukot srdce, za jeden den nejméně 1200 až 1600 kalorií. Průměrný muž v klidovém stavu spálí 1400 až 2400 kalorií. Důvod? Ženy mají o třetinu méně svalové hmoty než chlapi; čím více svalů vlastníte, tím bleskověji vám metabolismus pracuje. Proto vám stačí k načerpání energie menší porce jídla než vašemu milému.

Prolijte se kávou a zeleným čajem

Neumíte si představit ráno bez šálku kafe? V tom případě hned po probuzení poskytujete svému metabolismu účinnou vzpruhu. Stejně zabírá i zelený čaj. Výzkumy dokázaly, že povzbuzující nápoje obsahují antioxidant EGCG, který umí popohnat tělesný motor k větším výkonům. Když si pochutnáte na šálku kávy nebo zeleného čaje, zrychlí se vám v příštích dvou hodinách spalování o čtyři až deset procent.

Tip: Spalovnu výrazně popožene čínský čaj oolong, který podporuje odbourávání tuku. Koupíte ho třeba na www.barimed.cz za 135 Kč.

Kam putují kalorie?

Když se najíte, šedesát až sedmdesát procent energie tělo spotřebuje na tlukot srdce, dýchání a práci nejdůležitějších orgánů, jako jsou játra, ledviny nebo mozek. Dalších třicet až čtyřicet procent spolykané energie vám vyživuje tkáně a svalovou hmotu.

Popadněte činky

Jakmile si vybudujete objemnější svaly, bude je vaše tělo muset vyživovat, a tak spálí víc energie. Nejvýraznějších výsledků dosáhnete, když začnete ve fitnesscentru okupovat posilovací stroje a domů si pořídíte klasické činky. Pokud si dvakrát týdně naordinujete základní silový trénink, za deset týdnů by vaše tělesná spalovna měla žhnout o šest procent účinněji. Znamená to, že denně spálíte asi pětasedmdesát až sto kalorií navíc. Jak na to: Snažte se na jeden zátah zvládnout jednu sadu cviků (tedy asi dvanáct až patnáct) na posílení svalstva na stehnech, zádech, na břiše, pažích a lýtkách. Až budete silnější, odcvičíte na posezení klidně i dvě až tři sady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama