O hubnutí.

Noční svačinky jsou nejhorší

20. dubna 2011 v 8:58 | Mrs.Eddie
Z nějakých záhadných důvodů se prostě po pozdním večerním jídle tloustne víc. A o nočním to platí snad dvojnásob. Proč?
I když nám v posledních letech odborníci doporučují jíst pravidelně bez velkých přestávek a večeřet 3-4 hodiny před spaním, pravidlo nejíst po 18 hodině kupodivu funguje naprosto spolehlivě.
Dopřejte si zimní spánek!

Triky celebrit

23. října 2010 v 12:19 | Mrs.Eddie
1. Chřest - Celebrity ho jedí tuny. Je to přírodní močopudič a působí proti nadýmání. Herec Owen Wilson nikdy nevynechá svůj oblíbený chřest s petrželkou.

2. Čistěte si zuby - Po jídle všechny hvězdičky utíkají do koupelny. Ne vyzvrátit, co snědly, ale vyčistit si zuby. Bylo prokázáno, že to snižuje váhu až o patnáct procent. Když si vyčistíte zuby, mozek dostane signál, že jste sytí. Matthew McConaughey nosí s sebou kartáček do restaurací.

3. Sušenky (celozrnné, bez náplně) - Sušenkovou dietu doporučují zpěvačka Kelly Clarkson nebo herečka Jennifer Hudson. Platí o ní: "Jez sušenky a přeskočíš jídlo."

Jezte čtyři sušenky v době mezi snídaní a obědem a dejte si jen lehkou večeři (600-900 kalorií). Funguje na principu omezení kalorií.

4. Pampeliškový čaj - Je močopudný a výborně pomáhá proti zácpě. Nedají na něho dopustit Gwyneth Paltrow nebo Madonna.

5. Koupání v soli - Sulfát magnesia vytahuje z těla tekutiny. Této metody využívá mnoho celebrit, například Heidi Klum. Někteří herci to praktikují hlavně před natáčením.

6. Grapefruit - Grapefruitové oleje vylučují aroma, které působí na enzymy v játrech, které napomáhají trávení. Studie dokázaly, že zvířata vystavená grapefruitové vůni na 15 minut denně měla nižší chuť k jídlu a zhubla. Grapefruitovou vůni si oblíbily Jennifer Lopez a Carmen Electra.

7. Turistika - Extrémně štíhlé celebrity, jako Kate Bosworth, Cat Deeley a Renee Zellweger jsou blázny do pěší turistiky. Hlavně díky ní si udržují postavu.

8. Mražené ovocné šťávy - Moderátorka Oprah Winfrey je jí, kdykoli dostane hlad. Dlouho vydrží a navíc uspokojují její chuť na sladké.

9. Jávská káva - Všimněte si, že hodně celebrit na fotografiích v ruce drží obrovský kelímek kafe. Je to proto, že kafe dělá rozdíl mezi tloušťkou a štíhlostí.

Pokud mají chuť na sladkou kávu, používají malé množství normálního cukru, nikdy umělá sladidla, která mohou přispívat k obezitě. Pro krémovou kávu používají neslazené mandlové nebo sojové mléko, které má méně kalorií.

10. Pletení - Julia Roberts a Uma Thurman pletou, aby se zaměstnaly a odvedly pozornost od hladu. Také jim to pomáhá od stresu a zlepšuje koncentraci.

11. Lékořice - Pokud dostanete hlad cucejte lékořici, jejíž silná osvěžující chuť pomůže zahnat hlad. Navíc její výrazná chuť znecitliví chuťové buňky.

12. Vegetariánství - Alicia Silverstone říká, že vegetariánství je nejednodušší cesta k udržení štíhlé postavy. "Zhubla jsem tak jednoduše." Nemusíte držet dietu a navíc rostlinná strava je velmi zdravá.

13. Skořice - Podle čínské medicíny je skořice jednou z bylin, které pomáhají krevnímu oběhu a trávení. Dále existují důkazy, že snižuje cholesterol a krevní cukr. Proto si ji celebrity často přidávají do čaje či kávy.

14. Den pro vás - Abyste nebyla zbytečně deprimovaná z dodržování nejrůznějších pravidel, dejte si jeden den v týdnu pohov a jezte, co máte ráda (ovšem nepřejídejte se!). Například Michelle Pfeiffer si při této příležitosti dopřává mexická jídla nebo koblihy.

15. Tajná kamera - Říkají, že kamera přidává pět kilo. Nyní již existuje kamera, která kila naopak ubírá.Proč jíst bílkoviny

10. října 2010 v 11:25 | Mrs.Eddie

Bílkoviny uvolní tukové zásoby

Ilustrační foto
Bílkoviny pomáhají uvolňovat nadměrné tukové zásoby v buňce, vyvolávají pocit nasycení a pomáhají při redukci nadváhy. Bez bílkovin prostě nezhubnete. Při malém množství bílkovin tělo zpomaluje uvolňování tuků z buněk.

Proč bílkoviny

Bílkoviny se zúčastňují tvorby svalů, enzymů, hormonů a imunních látek. Tvorba vlastních bílkovin je závislá na jejich příjmu z potravin - denně byste měli přijmou 0,8-1 g bílkovin na 1 kg vaší váhy.

Bílkoviny a váha?

Bílkoviny pomáhají uvolňovat nadměrné tukové zásoby v buňce, vyvolávají pocit nasycení a pomáhají při redukci nadváhy. Bez bílkovin prostě nezhubnete. Při malém množství bílkovin tělo zpomaluje uvolňování tuků z buněk. Vašemu tělu tak schází stavební látky a reaguje tzv. šetřícím režimem metabolismu.

Proč právě bílkoviny

Držíte-li dietu, vybírejte potraviny pečlivě! Hodně tvrdých sýrů totiž vedle vysokého množství bílkovin obsahuje i spoustu tuků. Volte raději sýry s nízkým obsahem tuků (najdete i dvacetiprocentní varianty).
Výborným zdrojem bílkovin jsou jogurty (volte raději polotučné či light než smetanové). Ale ani s konzumací pouze light výrobků to nepřehánějte - tuk je nutný kvůli vstřebávání vitaminu D.

Bílkoviny - nejzdravější jsou živočišné

Podle odborníků je jednoznačně nejzdravější živočišnou bílkovinou krůtí maso. Krůtí maso kromě nejlibovějšího zdroje bílkovin obsahuje niacin, železo, selen, zinek a vitaminy B6 a B12.
Krůtí maso je vhodné pro osoby trpící nadváhou i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, je doporučováno lékaři při dietách.

Bílkoviny a jejich funkce

Pokud se chcete natrvalo zbavit přebytečných tuků, musíte dostat tuk pomocí bílkovin do krve a tam ho přeměnit v energii. Pokud tedy chcete zeštíhlet, dodávejte tělu kromě dostatku pohybu také dostatek bílkovin - zajistěte, aby se bílkoviny v těle lépe zpracovávaly.

Bílkoviny - sója

Sója je jediná rostlina, která obsahuje dostatek plnohodnotných bílkovin, které jsou obvykle obsaženy jen v mase. Obsahuje více bílkovin než mléčné výrobky. Sója je zdrojem velmi kvalitních rostlinných bílkovin, které jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny luštěnin a obilovin.

Bílkoviny - co jíst

V podobě mléka, sýrů, sójových bobů, mouky či sójového masa můžete účinně dodat tělu bílkoviny, zároveň snížit hladinu cholesterolu a zajistit tělu optimální příděl kalcia a magnézia. Pokud chcete dopřát tělu to nejlepší, přidejte do svého jídelníčku jídla
jako sójový sýr tofu, koření miso (slaná hnědá pasta pro dochucení omáček, polévek a jiných jídel) nebo fermentované sójové boby.

Bílkoviny - nakupujeme

Veškeré tyto potraviny seženete v prodejnách se zdravou výživou
, v omezeném množství také v běžných obchodech. Ze sóji se dnes vyrábí velká spousta pokrmů. Česká kuchyně
se však od tohoto způsobu stravování tak diametrálně liší, takže lidé na sóju často zapomínají, k sójovému masu nemají důvěru. Přitom se jedná o velmi zdravý zdroj bílkovin.

Bílkoviny - výhody při hubnutí

Velkou výhodou je, že sója je mnohem lépe stravitelná než maso, proto se hodí pro lidi s nepravidelnými stravovacími návyky a pro starší lidi. Při hubnutí je dobré jíst potraviny s vyšším obsahem bílkovin a zároveň nižším obsahem tuku. Tyto potraviny způsobují při snižování váhy pocit sytosti, zajistí, že hladina krevního cukru nebude kolísat, a tak se hubnutí stane doslova příjemným. Má to ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: při hubnutí neztrácíte svalovou hmotu, takže výdej energie zůstává na vyšší úrovni i v takzvaném klidovém stavu.

Potraviny bohaté na bílkoviny a zárověň s nižším obsahem tuku

 • tvaroh
 • cottage cheese
 • jogurt
 • tofu
 • tvarůžky
 • kuřecí prsa
 • krůtí prsa
 • tuňák
 • hovězí libové
Nebuďte konzervativní, pusťte se do sóji a ostatních zdravých bílkovin. Nepodléhejte kamenné české kuchyni a kouzlete s netradičními potravinami!
Pokud nevěříte sóji, svěřte se do rukou lázeňským minerálním kúrám.

Mléčná dieta

10. října 2010 v 11:23 | Mrs.Eddie

Mléčná dieta


POTŘEBNÉ PŘÍSADY

skoro nic

POSTUP PŘÍPRAVY

Tato dieta je odzkoušená. Cyklus trvá 13 dní a zhubne se 8-9 kg. Musí se dodržovat doba jídla a jeho složení
1.den
7hod. 1/4l mléka
10hod. 1/4lmléka
13hod. 1/4l mléka
16hod. 1/4l mléka
19hod. 1/4l mléka

2.den
7hod. 1 lakrumáček nebo termix
10hod. 15dkg tvarohu
13hod. 15dkg hovězího masa uvařeného
16hod. 15dkg zeleniny
19hod 2 vejce+2dcl čaje

3.den
7hod. 10dkg ovoce
10hod. 10dkg zeleniny
13hod. 10dkg salámu libového
16hod. 1/4 mléka
19hod. 15dkg libového masa vařené kuřecí

4.den
7hod. 1lakrumáček
10hod. 1/4l mléka
13hod. 10dkg zeleniny
16hod. 10dkg zeleniny
19hod. 10dkg salámu libového + 1/4lčaje

5.den
7hod. 2vejce+ 10dkg zeleniny
10hod. 10dkg zeleniny
13hod. 15dkg tvarohu
16hod. 10dkg ovoce
19hod. 10dkg zeleniny+ 1/4 kys. mléka

6.den
7hod. 10dkg šunky
10hod. 10dkg ovoce
13hod. 10dkg tvarohu
16hod. 10dkg libového masa
19hod. 1/4l kys. mléka

7.den
7hod. 2 vejce
10hod. 10dkg ovoce
13hod. 25dkg tvarohu
16hod. 10dkg libového masa
19hod. 1/4l mléka

8. den
7hod. 20dkg ovoce
10hod. 20dkg zeleniny
13hod. 20dkg ovoce
16hod. 20dkg zeleniny
19hod. 20dkg ovoce

Denně vypít 2 litry vody. 9-tý den se vše opakuje od začátku. 14-tý den jíme vše. V těle se změní metabolismus a další dva roky se při střídmější stravě nepřibírá.

Zdravá výživa

10. října 2010 v 11:22 | Mrs.Eddie

Všeobecně známé zásady pro zdravou výživu a stravování:

 • pohyb na čerstvém vzduchu (vydaná energie by měla převažovat nad příjmem z potravy)
 • nepřejídat se a tím nezatěžovat zbytečně váš zažívací systém
 • častější strava o menších porcích
 • vhodné rodělení jídla na celý den (ideálně aby 20% tvořila snídaně, 10% přesnídávka, 40% oběd, 10% svačina a 20% večeře)
 • snažte se každé pomalu jídlo vychutnávat
 • nekouřit a nepít alkohol

Na co myslet při jídle:

 • potrava by měla být přijímána v pravidelných intervalech
 • pestrá strava
 • omezit tučné jídla a cukry
 • každý den syrová zelenina a ovoce
 • dát si pozor na solení a přepálený tuk
 • 1 vykouřená cigareta zničí 100 mg vitamínu C v těle
 • kofein má schopnost zbavovat tělo zinku, draslíku a jiných minerálů
 • alkohol má schopnost zbavovat tělo vitamínů skupiny B a C, zinku a hořčíku

Na co nezapomenout u zdravé výživy:

 • mléko a mléčné výrobky - dodávají tělu především vápník
 • ovoce na přísun vitamínu - ideální jako svačinka
 • čerstvá zelenina i ve formě salátů nebo obloh k teplým jídlům
 • minimálně 2x týdně ryby - obsahují především jód
 • celozrnné pečivo ji dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu B

Dieta modelek

9. října 2010 v 12:19

1. den

 • snídaně: 250g čerstvého ananasu
 • svačina: 250g čerstvého ananasu
 • oběd: 1 banán
 • svačina: 250g čerstvého ananasu
 • večeře: 1 banán

2. den

 • snídaně: 3 kivi
 • svačina: 100g hroznového vína
 • oběd: 4 kivi
 • svačina: 100g hroznového vína
 • večeře: 3 kivi

3. den

 • snídaně: 200g hroznového vína
 • svačina: 200g ananasu
 • oběd: 4 kivi
 • svačina: 100g ananasu
 • večeře: 100g hroznového vína a 2 kivi

Dieta modelek - zásady

 • je důležité dodržet předepsaný jídelníček a ovoce nekombinovat. Účinky enzymů by se pak mohly vzájemně rušit
 • dieta modelek přikazuje dostatečný pitný režim - minimálně 2 litry neslazených ovocných nebo bylinných čajů nebo vody s citronem

Dieta modelek pod lupou

Aniž byste museli být odborníci na výživu, na první pohled je vám asi zřejmé, že dieta modelek není nic, co by našemu tělu z dlouhodobého hlediska nějak prospělo. Pokud je tedy pro vás dieta modelek neodolatelné pokušení, určitě ji nedržte déle než předepsané 3 dny a rozhodně ne častěji než jednou do měsíce.

Proč je dieta modelek špatná?

Dieta modelek sice dodá vašemu tělu dostatek vitaminu C, hořčíku i vápníku, ale katastrofálně málo ostatních důležitých živin, zejména bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Dieta modelek má ještě jednu nevýhodu - díky vysokému obsahu cukru a ovocných kyselin budete mít opravdu veliký hlad. U někoho se může objevit také alergická reakce na bromelain obsažený v ananasu

6kg za týden

9. října 2010 v 11:53
pondělí
snídaně- 1litr čaje
svačina- jablko + 1litr vody s citronem
oběd- sklenice mléka
svačina- 1litr vody + jablko
večeře-0,5l čaje

Hubnutí a tekutiny

9. října 2010 v 11:51

Hubnutí a tekutiny

Hubnutí ilustrace

Mýty a pravdy o hubnutí

9. října 2010 v 11:48
1. Těžké kosti - pravda nebo oblíbená výmluva? Pravda. Kosti jsou živý orgán a také přibírají na váze. Můžou nám přihodit až n5 kg navíc. Protože se kostra přizpůsobuje zátěži, mívají sportovci těžší kosti než kancelářské myši.

2. Jaký úbytek váhy je rozumný a správný? Kolem půl kilogramu týdně je ideální, chceme-li zhubnout natrvalo. Pokud si hlídáte příjem kalorií, pamatujte si, že by neměl klesnout pod 1200 až 1600 kalorií denně! Ženy by se shazováním kil měly začít hned po skončení menstruace. Australští vědci zjistili, že v prvních dvou týdnech cyklu je chuť k jídlu menší.

3. Jak můžeme zkrotit své chutě? Omezte příjem cukrů a tuků, zvyšují chuť k jídlu! Jestli snídáte sladké, chuti na něj se nezbavíte celý den. Dejte si ovoce nebo jogurt dřív, než vás přepadne zákeřný "malý hlad" a vy slupnete na posezení tabulku čokolády. K tomu mátový nebo zelený čaj. Pokud vám to nebude stačit, zkuste třeba akupunkturu. Je účinným pomocníkem při krocení chutě k jídlu.

4. Kolikrát denně jíst, abychom si udrželi svou váhu? Nejlépe pět až šestkrát denně v menších porcích. Jíme v klidu a každé jídlo si vychutnáme. Tak nám během dne neklesne dramaticky hladina krevního cukr a vyhneme se návalům únavy a hladu. Ale protože mnoho obézních nepozná, kdy má dost, a malé svačinky jim lehce narostou, jsou pro ně vhodnější dvě větší porce jídla denně.

5. Jaká dieta je neúčinnější? Pokud měníte své stravovací návyky, pak jedině tak, abyste je mohli dodržovat trvale. Různé drastické diety a zázračné kůry jsou nesmyslné právě proto, že změníte na krátký čas své stravování a poté začnete jíst stejně jako před dietou.

6. Základní pravidla pro odbourání přebytečných kil jsou jednoduchá: Míň tuků - průměrně zkonzumujeme 120g, stačí ale polovina, dostatek uhlohydrátů s nižším glykemickým indexem (luštěniny, těstoviny, přírodní rýže, celozrnné tmavé pečivo), ovoce, zelenina,bílkoviny nejlépe z ryb, mořských plodů, nízkotučných mléčných výrobků a pohyb.

7. Zhubnu, když budu držet půst? Déle trvající půst je absolutně nevhodný. Organismus během něj odbourává nejen tuky ale také tělu vlastní bílkoviny a narušuje se hospodaření s energií, minerály a hormony.

8. Proč jde hubnutí tak pomalu a někdy vůbec? Pokud konzumujete vyváženou stravu, přijímáte maximálně 1000 kalorií denně a během čtyř týdnů se vaše váha nezmění, trpíte pravděpodobně hormonální poruchou nebo poruchou látkové výměny.

9. Proč nemáme pít alkohol? Alkohol rozhodně neusnadňuje hubnutí, a to ze dvou důvodů: Gram alkoholu má kolem 7 kalorií. Alkohol brání odbourávání tuku při látkové výměně.

10. Zhubnu, když budu jíst jen takzvané light-potraviny? Ne. Náhražky cukru jako sacharin nebo aspartam sice šetří kalorie, ale o to dříve se dostaví pocit hladu. Víte, že se tyto látky přidávají do krmiva pro dobytek, aby se podpořila jeho chuť k jídlu a rychleji dosáhl jateční váhy? Podobně se tělo chová u nízkotučných produktů. Ty by měly proto obsahovat alespoň 20 procent tuku.

11. Proč jsou fastfoody tak zatracované? U všechno, co do sebe "naházíme" v rychlosti, hrozí, že neodhadneme, kdy máme dost. Pocit nasycení se dostavuje asi po 20 minutách a pokud jíme ve spěchu, zkonzumujeme víc, než naše tělo potřebuje. Kromě toho roste i velikost porcí, které poctivě dojídáme. Pro zajímavost: v roce 1960 měla porce hranolků u McDonalds 200 kalorií, v polovině 90. let 450 a dnes má již 600 kalorií (uvádí G. Crister v knize "Fat Land").

12. Musíme při redukční dietě víc pít? Voda a tekutiny pomáhají nejen zahánět pocit hladu ale především: voda transportuje důležité živiny v těle a proces látkové přeměny správně funguje jen s dostatkem vody. Dospělý vyloučí během dne asi 2,5 litru tekutin a toto množství by měl doplnit. Normálně přijmeme se stravou kolem 1 litru vody, při redukční dietě je to samozřejmě méně, proto musíme víc pít.

Speciální tipy

2. října 2010 v 12:07

Tukožroutský čaj

Vyzkoušejte čaj maté. Tento jihoamerický poklad nazývaný zelené zlato indiánů, stimuluje metabolismus a pročišťuje tělo, takže v úsilí o štíhlou linii výrazně pomůže. Navíc obsahuje vitamin A, B a C, sodík, vápník, železo, draslík a jiné prospěšné látky. Vedle hubnutí je prospěšný pro posílení imunitního systému a pomáhá předchá­zet například rakovině.

Nepřítel kofein

Pozor na kávu! Pokud několikrát denně běháte k varné konvici, abyste si zalila svůj moka šálek, nedivte se, že vaše kila nejdou dolů. V přiměřeném množství kofein­ stimuluje metabolismus, je-li ho však příliš mnoho, omezuje činnost hormonu inzulinu, čímž se zvyšuje hladina krevního cukru. Jen získáte mylný pocit, že jste přelstila hlad. Z nadměrného pití kávy navíc­ také může bolet hlava. Zkuste oblíbený života­budič občas vynechat.
Pro porovnání: Jeden šálek kávy obsahuje 60 až 120 miligramů kofeinu, energetický nápoj 80, černý čaj 45 a zelený 20 miligramů. Zkuste dodržet porci max. 60 miligramů denně.

Dodržujte pitný režim

Pijte vodu! Slýcháte to všude, ale opravdu nejde jen o prázdnou frázi! Budete-li držet dietu, ale přitom málo pít, efekt bude velice omezený. Pokud při stejné dietě vypijete denně alespoň­ 2 litry vody (v létě klidně i o litr více), kila půjdou dolů o mnoho snáze. Přednost dejte čisté vodě, bylinkovým a ovocným čajům.

Jezte chytře

Výzkumy prokazují, že lidé, kteří jedí častěji, ale malé porce, se cítí stejně sytí jako ti, kteří se přecpávají. Snažte se ale, aby ve vaší stravě byly…

Proteiny
Udržují pocit příjemné nasycenosti. Ale všeho s mírou. Příliš proteinů způsobuje úbytek vápní­ku v kostech. Kde je najdete? Například v mase, luštěninách, rybách a vejcích.

Sacharidy
Vybírejte si ty složité, které uvolňují energii postupně a po nichž nebudete mít rychle hlad. Dejte si rýži basmati, sladké­ brambory, celozrnné těstoviny nebo ovesnou kaši.

Ořechy
Pokud vás honí mlsná, zaženete ji pár mandlemi, vlašskými nebo lískovými oříšky. Sice většinou obsahují dost tuku­ (proto opravdu jen pár kousků), jsou ale plné cenných­ látek a navíc vás na dlouho zasytí.

Zakažte si stres!

Stres aktivuje hladinu adrenalinu v krvi a tím povzbu­zuje hormon kortizol, který pomáhá uchovávat tuky­ v těle. Trápí vás nespavost, když máte starosti?
Pokud ano, je to další důvod­, proč přibíráte. Výzkumy ukazují, že méně vyspalí jedí více než ti, co se pořádně vyspí. Jestli zrovna procházíte nároč­ným obdobím­, alespoň si pořiďte potravnní dopl­něk obsahující vitamin B. Má uklidňující účinky.

Jak zahnat chuťe

Máte-li závislost na čokoládě, odstraňte ji zcela ze svého dosa­hu. To pro případ, že by vás zradila skálopevná vůle. Pokud dostanete opravdu neukojitelnou potřebu sníst něco sladkého, zvolte menší zlo. Namíchejte oříšky s jogurtem a lžičkou medu. Ale pozor - ne všechno, co je zdravé, je také dietní!
Velmi zrá­dné je například odborníky na zdravou výživu doporučované sušené ovoce. Obsahuje vysoké množství cukru­. V případě, že se v noci rozhodnete loupit v ledničce, dejte­ si radši sklenici nízkotučného mléka. Příjemně 'zaplácne' žaludek a přitom dodá jen minimum kalorií.

11 triků pro ploché bříško

2. října 2010 v 11:57

Zapomeňte na sklapovačky. Převislé břicho se dá zlikvidovat i jinými způsoby. Nechte se inspirovat jedenácti netradičními triky.

Rady proti nafouknutému bříšku

2. října 2010 v 11:55


Popíjejte heřmánkový čaj

Pokud se už zase cítíte nafouknutá jako balon, je načase dát si místo černého čaje nebo kávy čaj heřmánkový. Ten vám totiž zklidní celý zažívací systém a díky němu budete mít brzy zase ploché bříško. Zkrátka není nad bylinky!

Nepoužívejte brčka

Srkat lahodný nápoj brčkem je určitě zábava, ale uvědomte si, že tak kromě drinku polykáte i velké množství vzduchu, který vaše břicho napumpuje jako pneumatiku! Co s tím? Je to prosté - raději pijte přímo ze skleničky.

Zapomeňte na cigarety

Kouření je nejen velký hazard se zdravím, způsobuje totiž žaludeční vředy a rakovinu, ale navíc při šlukování vdechujete i spoustu vzduchu, což vede k nepříjemně nafouknutému břichu. Není to důvod, proč s tímhle zlozvykem skončit?

Žvýkání vám nepomůže

Taky patříte mezi ty, co si po každém jídle dají žvýkačku s tím, že jim díky ní rychle slehne a dřív vytráví? Tak opak je pravdou! Naopak tak svůj žaludek ještě víc naplníte vzduchem. Raději si tedy místo žvýkačky dejte sklenici neperlivé vody.

Jezte hlávkový salát

Salát je doporučován jako nedílná součást diety nejen kvůli tomu, že není kalorický, ale navíc je bohatý na vitamin C a obsahuje i hodně vody, a proto působí močopudně. Pročistí tak váš organismus a zamezí nadýmání.

Vypusťte nápoje s bublinkami

Často se stává, že pokud chcete shodit pár kilo, dopřáváte si alespoň nejrůznější ochucené perlivé vody. Ale pokud je vaším cílem krásně ploché bříško, na bublinky prostě zapomeňte!

Chroupejte mrkvičku

Zelenina je pro váš organismus určitě skvělá, některé druhy (jako třeba paprika) nicméně můžou způsobovat nadýmání. Taková mrkev je ale lehce stravitelná a navíc obsahuje spoustu vlákniny!

Dopřejte svému tělu hodně vlákniny

Nemůžete mít ploché bříško, pokud vaše zažívání nebude šlapat jako hodinky. A k tomu mu dopomůže vláknina. Tu najdete ve všem celozrnném anebo si rovnou pochutnávejte na nejrůznějších semínkách. Uvidíte ten rozdíl!

Tohle jídlo raději omezte:
Žvýkačka, alkohol s vysokým podílem cukru, sůl, těstoviny, banány a jídlo s vysokým podílem sacharidů, syrová zelenina, smažené, kořeněné jídlo, nápoje s bublinkami, alkohol, čaj, kakao, džusy, fazole, čočka, brokolice, květák, oříšky, kapusta, zelí, cibule, papričky, citrusové ovoce.

Přebytečná kila

2. října 2010 v 11:54
Chcete bojovat s přebytečnými kily? Potřebujete k tomu ale 2 věci.

• rozhodnutí, že chcete bojovat
• odpověď na otázku, kde se nadbytečná kila vzala

Je totiž opravdu důležité ujasnit si, proč Vás vaše postava trápí. Příčin může být několik.

Sedmero myšlenek

19. dubna 2010 v 15:14
Myšlenka č. 1: "Když už jsem si dal/a smažák, mohu si dát i hranolky."
 • Pokud uvažujete stylem: stejně jsem se provinil/a proti zdravé stravě, tak už je to jedno, děláte velkou chybu.
Myšlenka č. 2: "Dám si jen tento jeden koláček/chips/chlebíček."
 • Jeden koláček, chlebíček nebo jakákoli další chuťovka se může snadno zvrtnout v tisíc a víc kalorií, pokud se nedokážete ovládat a spořádáte jich celý tác.
Myšlenka č. 3: "Partnerovi se nelíbí moje postava, tak bych asi měla začít cvičit."
 • Jestliže toužíte zhubnout jen kvůli neomaleným poznámkám svého okolí, výsledkem bude téměř jistě jen ještě větší frustrace a nulové sebevědomí.Hubnout byste měli zásadně jen kvůli sobě samým.
Myšlenka č. 4: "Hubnout v zimě je k ničemu. Počkám s hubnutím do plavek."
 • Odborníci doporučují, aby lidé nezačínali hubnout až v době, kdy se blíží doba dovolených a prázdnin, protože jsou pak v mnohem větším stresu a hubnutí se většinou nezdaří tak, jak si dotyčný představoval. Mnohem výhodnější je představovat si sama sebe v plavkách v průběhu celého roku a hubnout průběžně.
Myšlenka č. 5: "Tloušťku máme v rodině, tak stejně nezhubnu."
 • Genetika sice determinuje rozložení tuku v těle, ale za svůj váhový průměr a hlavně fyzickou kondici si odpovídá každý sám.Výzkumy dokazují, že lidé, kteří jsou silnější, ale mají dobrou fyzickou kondici, žijí déle než lidé, kteří mají sice normální váhu, ale nejsou tělesně fit.
Myšlenka č. 6: "Po vyčerpávajícím cvičení si mohu dopřát dvojitý cheeseburger."
 • Naprostá většina lidí nadhodnocuje množství kalorií, které v průběhu dne i při cvičení spálí. Aby žena, která má 63 kilo, spálila dvojitý cheeseburger, musela by běžet rychlostí 8km/h víc něž 60 minut. Přestaňte se odměňovat jídlem. Po namáhavém cvičení si raději slibte relaxační pěnovou koupel nebo klidnou hodinu s oblíbenou knihou.
Myšlenka č. 7: "Odpolední únavu zaženu něčím sladkým."
 • Cukroví a ostatní sladkosti mají jen velmi malou výživovou hodnotu a destabilizují krevní cukr. Výsledkem toho bude jen o to větší únava a chuť na sladké, která se po chvíli dostaví. Abyste zažehnali chuť na sladké, která se odpoledne často dostavuje, dejte si minisvačinku přibližně půl hodiny předtím, než vás obvykle přepadne záchvat hladu. Pokud se najíte dřív, než se budete cítit úplně bez energie a vyhladovělí, lépe odoláte chuti na sladké a budete si moci dát jídlo, které vás udrží syté až do večeře.

Chceš být štíhlá a mít sexy tělo?

2. října 2010 v 11:53
Chcete mít krásné, štíhlé a sexy tělo? Vyzkoušejte zaručené tipy světových hvězd. Uvidíte, že to opravdu funguje!

Dietní tajemství

2. října 2010 v 11:47
Každý dělá chyby, a to i při dietě nebo změně životního stylu. Je tu pár triků, díky kterým chybám a neúspěchům můžete jednoduše předejít.

Bílé pečivo ne!
V restauraci si dáváte salát nebo jen lehké zeleninové jídlo, ale vaše váha je pořád stejná? Salát je dietní pouze bez pečiva. Zapomeňte tedy na křupavé bagetky, krutony nebo pizza chleba. Jedinou vhodnou alternativou je celozrnné pečivo, které obsahuje spoustu vlákniny, která pomáhá zrychlit metabolismus.

Jemné bez kalorií navíc
Hustým krémovým polévkám ani guláši se vyhýbat nemusíte. Důležité ale je, čím je zahustíte. Místo smetany nebo jíšky použijte zeleninové pyré, vyzkoušejte třeba mrkvové. Polévka nebo omáčka tak zhoustne a zjemní, ale nebude plná zbytečných kalorií.

Využijte sílu vlákniny
Znovu je tu důležitá vláknina - celozrnné výrobky (pečivo, těstoviny,…), ovoce a zelenina. Vláknina je složitý sacharid, který zasytí na dlouho a udržuje konstantní hladinu cukru v krvi. Nepřepadají vás potom zničehonic velké chutě, při kterých vyjíte polovinu ledničky.

Salát jako předkrm
Vyzkoušejte salát jako předkrm. Váš žaludek se nastartuje a trávení půjde lépe. Také se trochu nasytíte a hlavního jídla nesníte tolik. Zelenina obsahuje balastní látky (vlákninu), které projdou trávicím traktem beze změny. Působením tekutin nabobtnají, vyplní vám tak žaludek a proto potom nemáte takový hlad.

Změňte svoje myšlení
Při hubnutí není důležité jen to, co jíte, ale také to, jak myslíte. Neberte jídlo jako odměnu nebo jako lék proti stresu. Snažte se být celkově víc v pohodě, myslete na to, jak dobře se staráte o své tělo. A když už zhřešíte, nedělejte si z toho hlavu. Vaše snažení určitě není zbytečné, ani když si jednou za čas dáte pár kousků čokolády nebo malou porci koláče.

Zrychlete spalování

2. října 2010 v 11:46
Zázraky se dějí! Ode dneška můžete jíst víc a častěji, a přitom budete štíhlejší než dřív. Stačí, když si několika snadnými triky nastartujete vnitřní spalovnu.
­­­Příroda má krutý smysl pro humor. Některé ženy můžou sníst, cokoli chtějí, a přitom nepřiberou ani deko, zatímco jiné se jenom podívají na čokoládu nebo na smetanovou zmrzlinu a už je v pase škrtí džíny. Ta nespravedlnost!

Deset věcí, které byste neměli vzít do pusy

2. října 2010 v 11:46
 1. Bílý cukr - způsobuje poškození slinivky, mozku i dalších orgánů
 2. Bílá mouka - neobsahuje vitamín E ani žádné jiné základní živiny
 3. Jídla z fastfoodu - obsahuje aditiva, která mohou být škodlivá, případně dokonce hormony
 4. Podřadné mléko a mléčné výrobky - nabílo obarvená voda, případně želatinové "takyjogurty" nemají žádnou nutriční hodnotu
 5. Sůl - příliš povzbuzuje chuť, zároveň poškozuje orgány
 6. Káva - velké dávky kofeinu bývají spojovány se šesti různými druhy nádorových onemocnění. Kromě toho přispívají k odvápnění páteře
 7. Umělá sladidla - prokázáno u nich bylo celkem 72 vedlejších účinků
 8. Slazené limonády všeho druhu - způsobují osteoporózu a tloustne se z nich
 9. Škodlivé tuky - tuky s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin a cholesterolu významně (hydrogenovaný tuk, trans- formy tuků) ničí cévy a zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění
 10. Drogy a různé léky na "uvolnění" či "povzbuzení" - mají škodlivé vedlejší účinky

zdroj: zdravi.centrum.cz

Detox podle Gisele

2. října 2010 v 11:45
Aby Gisele shodila těhotenská kila, odjela na ostrov Martha's Vineyard u východního pobřeží Států. Oblíbený víkendový cíl amerických celebrit i politiků se proslavil i jako místo, kde se prominenti zbavují přebytečných kil.

Díky Martha's Vineyard Detox zhubla Gisele Bündchen během tří týdnů deset kilogramů. Základem detoxové diety jsou čisté zeleninové vývary, bylinkové čaje a ovocné či zeleninové šťávy.
Vyzkoušejte osvědčený jarní detox a zbavte své tělo škodlivých látek. Naplánujte si však pouze jeden den.

Vynechte pevnou stravu, kávu, černý čaj i alkohol. Popíjejte přes den pouze přírodní zeleninový vývar a bylinkové čaje. Pokud vás přepadne nepřekonatelný hlad, sáhněte po oříšcích (předem je ale namočte, ať změknou a netlačí vás v žaludku) nebo neslazeném ovocném kompotu.
Na den detoxu odvolejte raději svou hodinu squashe a snažte se odpočívat. Budete se cítit unavenější. Vašemu tělu ale jednodenní detox udělá dobře. Zbavíte ho jedů, které se v něm nahromadily během zimy, a pročistíte ho.

Propijte se ke štíhlosti

2. října 2010 v 11:44
Víte, že vláknina v naší stravě bez vody nefunguje a že bez dostatku tekutin nejde zhubnout?

Vlákninu, dřív většinou považovanou za odpad, dnes odborníci doporučují jako jednu z nejdůležitějších složek zdravé výživy.
Je obsažena v celozrnných produktech, luštěninách, zelenině a ovoci, a prospívá prvotně v zažívacím traktu. Tam urychluje střevní pohyby, pomáhá "odsunovat" nevhodné látky ven z organismu a brání vstřebávání tuků, takže v důsledku pomáhá zachovat zdravé srdce a celý oběhový systém.

S vlákninou se také mnohem lépe dodržuje redukční dieta. "Vláknina je schopna absorbovat velké množství vody. Tím vytváří v žaludku a ve střevech měkkou houbovitou hmotu, která zpomaluje využití cukrů a způsobuje pocit sytosti. Vláknina tedy představuje přirozenou obranu proti přejídání, ale bez vody zůstanou její pozitivní funkce nevyužity," říká terapeutka Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Neoblíbené dívky přibírají častěji.

2. října 2010 v 11:44
Dospívající dívky, které v kolektivu nejsou příliš oblíbené, mají větší sklony k tloustnutí než jejich vrstevnice s pozitivnějšími názory na své společenské postavení. Vyplývá to z nového výzkumu amerických vědců.Programy vycházející z těchto zjištění, jejichž cílem je vymýtit nadváhu a obezitu u dospívajících dívek, by měly baculkám především pomáhat, aby na sebe pohlížely s větší shovívavostí, zlepšovaly své stravovací návyky a více se hýbaly. Tak to alespoň podle agentury Reuters vidí spoluautorka studie Adina R. Lemeshowová.

Jak kouření ovlivňuje hubnutí?

2. října 2010 v 11:43

Vše souvisí se vším a tak i kouření ovlivňuje proces hubnutí. Nikotin podporuje enzym, který rozkládá lidský tuk. Výsledkem toho je, že při přechodu na kouření tělo několik kilogramů shodí. Tělo se poté brání a aktivitu enzymu postupně snižuje. Rozkládání tuků pak tedy není tak silné a tělo tolik nehubne. Jestliže pak kuřák přestane kouřit, trvá ještě několik týdnů, než dojde k obnově přirozené činnosti zmíněného enzymu. Jakékoli další nabírání hmotnosti již není způsobeno nikotinem.

Myslete na poslední jídlo

2. října 2010 v 11:43

Řada z nás to dobře zná, veškeré snahy dodržovat vyvážený stravovací režim pokaždé zhatí sžíravý pocit chutě na něco dobrého odpoledne a večer.
Tým britských expertů však přišel na to, že stačí jen velmi málo a touhu po dobrotách lze oslabit, takže člověk sní nakonec mnohem méně. Vždy, když na člověka přijde nutkání něco si dát, měl by začít intenzivně myslet na poslední pozřené jídlo. Nutkání dopřát si další laskominu se tak údajně výrazně sníží.

Většina dietologů a obezitologů přitom doporučuje hubnoucím, aby při hříšných myšlenkách na jídlo začali myslet rychle na něco úplně jiného, co by jejich nutkání k pojídání dobrot rozptýlilo. Také se doporučuje rychlá chůze, čištění zubů nebo telefonát kamarádovi.
Experti z University of Birmingham ovšem tvrdí, že opak může být mnohem účinnější. Opakem míní usilovné vzpomínání na poslední pozřené jídlo. Pokud na něj člověk intenzivně myslí, jeho chuť na sladkosti a jiné drobné laskominy se výrazně sníží.

Doktorka Suzanne Higgsová ve své studii sledovala skupinu studentek, která pravidelně obědvala. Po jedné či třech hodinách jim pak nabízela svačinku v podobě sušenek. Po drobné ochutnávce měla polovina žen myslet usilovně na svůj oběd. Všechny dobrovolnice pak mohly dostat libovolné množství sušenek.
Po hodině od oběda většina žen snědla jen velmi málo sušenek. Ale po třech hodinách od oběda už byly výsledky obou skupin studentek výrazně odlišné. Ženy, které byly vyzvány, aby si vzpomněly na svůj oběd, snědly jen velmi málo sušenek, ale druhá skupinka, která měla za úkol vzpomínat na cestu do práce a nikoli oběd, spořádala všechny nabízené sušenky.

Pro lenochy

2. října 2010 v 11:42
Mixujte
Ovocné džusy si vždycky zřeďte minerálkou.
Ušetříte tak dost kilojoulů. Samozřejmě byste se měla snažit kupovat džusy bez přidaného cukru.

Zapisujte si
Víte vůbec, co a kolik toho za celý den sníte? Založte si deník a zapisujte si do něj nejen hlavní jídla, ale každé sousto, které přes den sníte. Na konci týdne si své poznámky pořádně přečtěte a vyškrtejte ze seznamu zbytečné kalorie, bez kterých se obejdete - takové potraviny přece nemusíte jíst každý den!

Stejné místo
Doma jezte vždycky na stejném místě a nenechte se ničím rušit - ani televizí nebo novinami.

Mini-pohyby
Kdekoliv můžete vyzkoušet nenápadné cviky. Hýbejte palci u nohou, bubnujte prsty nebo zatínejte břišní svaly. I těmito jednoduchými cviky spálíte víc tuků.
 
 

Reklama
Reklama